- Academy »
- Stats »
- FA Cup Scotland »
- 2018/2019 »
- All Games
Competition
FA Cup 2018/2019
Scotland
Games
1st Preliminary Round | |||||||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Auchinleck Talbot | 3-1 | Banks O' Dee | |||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Coldstream | 4-2 | St. Cuthbert Wanderers | |||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Golspie Sutherland | 1-4 | Burntisland Shipyard | |||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Hawick Royal Albert | 0-5 | Bonnyrigg Rose Athletic | |||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Preston Athletic | 3-1 | Glasgow University | |||||
Sat | 11.Aug.2018 - 15:00 | Threave Rovers | 0-3 | Beith Juniors | |||||
Sun | 12.Aug.2018 - 15:00 | Tynecastle | 0-2 | Shortlees | |||||
2nd Preliminary Round | |||||||||
Sat | 01.Sep.2018 - 14:30 | Preston Athletic | 0-2 | Linlithgow Rose | |||||
Sat | 01.Sep.2018 - 15:00 | Auchinleck Talbot | 10-0 | Wigtown & Bladnoch | |||||
Sat | 01.Sep.2018 - 15:00 | Bonnyrigg Rose Athletic | 3-0 | Shortlees | |||||
Sat | 01.Sep.2018 - 15:00 | Newton Stewart | 0-3 | Coldstream | |||||
Sat | 01.Sep.2018 - 15:00 | Beith Juniors | 3-2 | Lothian Hutchison | |||||
Sat | 01.Sep.2018 - 15:00 | Girvan | 0-1 | Burntisland Shipyard | |||||
1st Round | |||||||||
Fri | 21.Sep.2018 - 20:00 | Inverurie Loco Works | 3-4 | Fraserburgh | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Brora Rangers | 4-3 | Turriff United | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Gala Fairydean Rovers | 6-0 | Lossiemouth | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Edusport Academy | 3-1 | Buckie Thistle | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Nairn County | 1-3 | Beith Juniors | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Forres Mechanics | 2-2 | Civil Service Strollers | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Burntisland Shipyard | 1-4 | Cumbernauld Colts | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Linlithgow Rose | 3-0 | Fort William | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Gretna 2008 | 3-2 | Vale of Leithen | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Dalbeattie Star | 0-0 | Kelty Hearts | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Rothes | 4-0 | Clachnacuddin | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Whitehill Welfare | 1-0 | Edinburgh University | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Wick Academy | 1-2 | Auchinleck Talbot | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Strathspey Thistle | 0-2 | Coldstream | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Deveronvale | 2-1 | Bonnyrigg Rose Athletic | |||||
Sat | 22.Sep.2018 - 15:00 | Huntly | 1-4 | East Stirlingshire | |||||
Sun | 23.Sep.2018 - 15:00 | Stirling University | 2-1 | Keith | |||||
1st Round Replays | |||||||||
Sat | 29.Sep.2018 - 15:00 | Civil Service Strollers | 2-1 | Forres Mechanics | |||||
Sat | 29.Sep.2018 - 15:00 | Kelty Hearts | 3-1 | Dalbeattie Star | |||||
2nd Round | |||||||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Cowdenbeath | 2-1 | Clyde | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Rothes | 0-1 | Annan Athletic | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Stirling Albion | 1-2 | Queen's Park | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Cumbernauld Colts | 1-4 | BSC Glasgow | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Edusport Academy | 1-2 | Fraserburgh | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Elgin City | 2-0 | Whitehill Welfare | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Brora Rangers | 6-0 | Coldstream | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Edinburgh City | 1-0 | Civil Service Strollers | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Deveronvale | 1-2 | Stirling University | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Cove Rangers | 1-1 | Auchinleck Talbot | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Beith Juniors | 4-0 | Linlithgow Rose | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | East Kilbride | 3-1 | Spartans | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Albion Rovers | 0-2 | Formartine United | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Peterhead | 3-2 | Kelty Hearts | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Gala Fairydean Rovers | 2-0 | East Stirlingshire | |||||
Sat | 20.Oct.2018 - 15:00 | Berwick Rangers | 3-1 | Gretna 2008 | 1 | ||||
2nd Round Replay | |||||||||
Sat | 27.Oct.2018 - 14:30 | Auchinleck Talbot | 2-1 | Cove Rangers | |||||
3rd Round | |||||||||
Sat | 24.Nov.2018 - 13:30 | Beith Juniors | 0-3 | Ayr United | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Airdrieonians | 3-0 | Dumbarton | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Alloa Athletic | 3-0 | Brechin City | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Arbroath | 0-1 | Stranraer | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Berwick Rangers | 1-2 | East Fife | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Cowdenbeath | 1-0 | Brora Rangers | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | East Kilbride | 1-0 | Gala Fairydean Rovers | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Forfar Athletic | 2-0 | BSC Glasgow | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Fraserburgh | 0-1 | Auchinleck Talbot | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Greenock Morton | 1-1 | Peterhead | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Montrose | 0-0 | Annan Athletic | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Queen of the South | 4-1 | Formartine United | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Queen's Park | 0-3 | Raith Rovers | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Stenhousemuir | 4-2 | Falkirk | |||||
Sat | 24.Nov.2018 - 15:00 | Stirling University | 0-4 | Elgin City | |||||
Sun | 25.Nov.2018 - 15:00 | Edinburgh City | 1-1 | Inverness CT | |||||
3rd Round Replays | |||||||||
Tue | 27.Nov.2018 - 19:45 | Annan Athletic | 3-4 | Montrose | |||||
Tue | 27.Nov.2018 - 19:45 | Peterhead | 0-3 | Greenock Morton | |||||
Tue | 04.Dec.2018 - 19:45 | Inverness CT | 6-1 | Edinburgh City | 10 | ||||
4th Round | |||||||||
Sat | 19.Jan.2019 - 12:15 | Auchinleck Talbot | 1-0 | Ayr United | 8 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | East Fife | 2-1 | Greenock Morton | 3 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | St. Mirren | 3-2 | Alloa Athletic | 1 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Inverness CT | 4-0 | East Kilbride | |||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Hibernian | 4-0 | Elgin City | 4 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Aberdeen | 1-1 | Stenhousemuir | 5 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | St. Johnstone | 2-0 | Hamilton Academical | 1 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Dundee | 1-1 | Queen of the South | |||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Motherwell | 1-2 | Ross County | 2 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Raith Rovers | 3-0 | Dunfermline Athletic | |||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Montrose | 0-4 | Dundee United | |||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Kilmarnock | 2-0 | Forfar Athletic | 1 | ||||
Sat | 19.Jan.2019 - 15:00 | Partick Thistle | 4-1 | Stranraer | |||||
Sat | 19.Jan.2019 - 17:15 | Celtic | 3-0 | Airdrieonians | 12 | ||||
Sun | 20.Jan.2019 - 14:30 | Hearts | 1-0 | Livingston | 11 | ||||
4th Round Replays | |||||||||
Tue | 29.Jan.2019 - 19:30 | Stenhousemuir | 1-4 | Aberdeen | 13 | ||||
Tue | 29.Jan.2019 - 19:45 | Queen of the South | 3-0 | Dundee | 2 | ||||
4th Round | |||||||||
Wed | 30.Jan.2019 - 19:45 | Cowdenbeath | 1-3 | Rangers | 31 | ||||
5th Round | |||||||||
Sat | 09.Feb.2019 - 15:00 | Hibernian | 3-1 | Raith Rovers | 4 | ||||
Sat | 09.Feb.2019 - 15:00 | St. Mirren | 1-2 | Dundee United | 1 | ||||
Sat | 09.Feb.2019 - 15:00 | East Fife | 0-1 | Partick Thistle | |||||
Sat | 09.Feb.2019 - 17:15 | Kilmarnock | 0-0 | Rangers | 7 | ||||
Sun | 10.Feb.2019 - 13:30 | Celtic | 5-0 | St. Johnstone | 18 | ||||
Sun | 10.Feb.2019 - 15:00 | Hearts | 4-0 | Auchinleck Talbot | 4 | ||||
Sun | 10.Feb.2019 - 15:30 | Aberdeen | 4-1 | Queen of the South | 7 | ||||
Mon | 11.Feb.2019 - 19:15 | Ross County | 2-2 | Inverness CT | 15 | ||||
5th Round Replays | |||||||||
Tue | 19.Feb.2019 - 19:45 | Inverness CT |
2-2 e.t.(2-2) p.g.(5-4) | Ross County | 28 | ||||
Wed | 20.Feb.2019 - 19:45 | Rangers | 5-0 | Kilmarnock | 68 | ||||
Quarter-finals | |||||||||
Sat | 02.Mar.2019 - 17:15 | Hibernian | 0-2 | Celtic | 14 | ||||
Sun | 03.Mar.2019 - 13:30 | Aberdeen | 1-1 | Rangers | 15 | ||||
Sun | 03.Mar.2019 - 15:30 | Dundee United | 1-2 | Inverness CT | 7 | ||||
Mon | 04.Mar.2019 - 19:05 | Partick Thistle | 1-1 | Hearts | 29 | ||||
Quarter-finals Replays | |||||||||
Tue | 12.Mar.2019 - 19:45 | Rangers | 0-2 | Aberdeen | 27 | ||||
Tue | 12.Mar.2019 - 19:45 | Hearts | 2-1 | Partick Thistle | 18 | ||||
Semi-finals | |||||||||
Sat | 13.Apr.2019 - 12:15 | Hearts | 3-0 | Inverness CT | 3 | ||||
Sun | 14.Apr.2019 - 14:00 | Aberdeen | 0-3 | Celtic | 7 | ||||
Final | |||||||||
Sat | 25.May.2019 - 15:00 | Hearts | 1-2 | Celtic | 12 |
Football Competitions
National Club Competitions |
GBR ESP DEU ITA PRT FRA NLD BRA AGO ALB ARE ARG ARM AUS AUT AZE BEL BGR BIH BLR BOL CAN CHE CHL CHN COL CRI CYP CZE DNK DZA ECU EGY EST FIN GBR GHA GRC GTM HKG HND HRV HUN IDN IND IRL IRL IRN IRQ ISL ISR JAM JPN KAZ KOR LTU LUX LVA MDA MEX MLT MOZ MYS NGA NOR NZL PAN PER POL PRY QAT ROU RUS SAU SGP SLV SRB STP SVK SVN SWE THA TUN TUR UKR URY USA VEN VNM WAL ZAF AFR EUR WOR WOR EUR |
International Club Competitions |
EUR EUR EUR SOU WOR EUR AFR SOU WOR N/C WOR WOR EUR EUR WOR N/C ASI ASI ASI ASI N/C AFR OCE WOR SOU SOU WOR WOR WOR ASI N/C ASI AFR AFR WOR ASI AFR OCE WOR EUR ASI ASI WOR ASI ASI EUR WOR EUR WOR SOU EUR WOR EUR WOR WOR WOR WOR WOR WOR N/C EUR EUR EUR |
National Teams |
EUR EUR EUR ASI AFR N/C SOU OCE N/C N/C N/C N/C WOR N/C SOU OCE EUR SOU EUR EUR WOR EUR |
FA Cup - 2018/2019
- 100% 105 / 105 Games
- Home team wins 52.38%
- Draws 11.43%
- Away team wins 36.19%
- Over 1.5 86.67%
- Over 2.5 69.52%
- Over 3.5 40.95%
- Goals 350
- Goals /match 3.33
- Goals /match home 1.94
- Goals /match away 1.39
- Both teams score 50.48%
- Goals after 80' 5.43%
No tv schedule yet for US
(change)