This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Competition

Scottish Cup 2012/2013


Scotland


Games
Preliminary Round
Sat 04.Aug.2012 - 16:00 Fort William 1-3 Preston
Sat 04.Aug.2012 - 16:00 Keith 0-1 St. Cuthbert Wanderers
1st Round
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Threave 0-1 Vale Leithen
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Huntly 2-2 Wigtown & Bladnoch
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Shotts Bon Accord 1-1 Edinburgh City
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Irvine Meadow 4-0 Fairydean
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Edinburgh U 1-2 St. Cuthbert Wanderers
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Formartine Utd 3-2 Brora Rangers
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Strollers 4-0 Newton Stewart
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Spartans 0-2 Wick
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Glasgow University 0-2 Selkirk
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Clachnacuddin 2-1 Lossiemouth
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Fraserburgh 4-0 Coldstream
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Whitehill 2-4 Inverurie
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Buckie Thistle 0-0 Rothes
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Hermes 1-4 Deveronvale
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Preston 0-2 Nairn
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Turriff Udt 6-1 Burntisland Shipyard
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Bonnyrigg Rose Athletic 2-1 Girvan
Sat 25.Aug.2012 - 16:00 Hawick Royal Albert 2-4 Golspie Sutherland
1st Round Replays
Sat 01.Sep.2012 - 16:00 Wigtown & Bladnoch 0-2 Huntly
Sat 01.Sep.2012 - 16:00 Edinburgh City 4-1 Shotts Bon Accord
Sat 01.Sep.2012 - 16:00 Rothes 0-4 Buckie Thistle
2nd Round
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Cove Rangers 7-0 Golspie Sutherland
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Fraserburgh 1-2 East Stirling
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Forres 0-1 Rangers
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Clachnacuddin 4-2 Formartine Utd
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Strollers 1-2 Turriff Udt
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Montrose 1-3 Edinburgh City
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Buckie Thistle 0-0 Annan
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Berwick 1-0 Wick
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Selkirk 1-1 Vale Leithen
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Inverurie 4-3 Huntly
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Deveronvale 3-2 Peterhead
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Elgin 3-1 St. Cuthbert Wanderers
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Dalbeattie 0-5 Stirling
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Queen's Park 3-0 Irvine Meadow
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Stirling Unv 0-1 Bonnyrigg Rose Athletic
Sat 29.Sep.2012 - 16:00 Clyde 3-3 Nairn
2nd Round Replays
Sat 06.Oct.2012 - 15:30 Vale Leithen 5-1 Selkirk
Sat 06.Oct.2012 - 16:00 Annan 1-2 Buckie Thistle
Sat 06.Oct.2012 - 16:00 Nairn 3-2 Clyde
3rd Round
Sat 03.Nov.2012 - 14:00 Cowdenbeath 8-1 Vale Leithen
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Buckie Thistle 0-1 Turriff Udt
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Dumbarton 4-1 East Stirling
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Airdrieonians 2-2 Raith Rovers
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Stranraer 1-1 Queen's Park
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Partick 2-1 Cove Rangers
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Forfar 3-3 Nairn
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Albion 1-1 Greenock
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Edinburgh City 0-2 Queen South
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Stirling 0-1 Deveronvale
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Inverurie 3-3 Arbroath
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Ayr Utd 2-1 Clachnacuddin
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Stenhousemuir 1-1 Berwick
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Brechin 2-2 Bonnyrigg Rose Athletic
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Rangers 7-0 Alloa Athletic
Sat 03.Nov.2012 - 15:00 Elgin 5-1 East Fife
3rd Round Replays
Sat 10.Nov.2012 - 13:30 Bonnyrigg Rose Athletic 0-6 Brechin
Sat 10.Nov.2012 - 15:00 Queen's Park 0-4 Stranraer
Sat 10.Nov.2012 - 15:00 Nairn 2-3 Forfar
Sat 10.Nov.2012 - 15:00 Arbroath 3-1 Inverurie
Tue 13.Nov.2012 - 19:30 Greenock 3-0 Albion 18
Tue 13.Nov.2012 - 19:45 Raith Rovers 3-3
e.t.(4-3)
Airdrieonians 13
Tue 13.Nov.2012 - 19:45 Berwick 2-5 Stenhousemuir 8
4th Round
Sat 01.Dec.2012 - 12:15 Ross 3-3 Inverness 3
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Aberdeen 1-1 Motherwell 1
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Raith Rovers 2-1 Deveronvale 1
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Celtic 1-1 Arbroath 3
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Forfar 2-1 Ayr Utd
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Kilmarnock 2-1 Queen South 1
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Livingston 0-2 Dundee
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Partick 0-1 Dunfermline
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 St. Mirren 2-0 Brechin
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Stenhousemuir 0-1 Falkirk
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Stranraer 0-5 Dundee Utd
Sat 01.Dec.2012 - 15:00 Turriff Udt 1-1 Greenock 1
Sun 02.Dec.2012 - 13:15 Rangers 3-0 Elgin
Sun 02.Dec.2012 - 15:30 Hibernian 1-0 Midlothian 3
4th Round Replays
Tue 11.Dec.2012 - 19:45 Motherwell 1-2 Aberdeen 16
Tue 11.Dec.2012 - 19:45 Inverness 2-1 Ross 80
Wed 12.Dec.2012 - 19:45 Arbroath 0-1 Celtic 15
4th Round
Mon 17.Dec.2012 - 19:30 Dumbarton 1-3 Hamilton 1
4th Round Replays
Mon 17.Dec.2012 - 19:30 Greenock 6-0 Turriff Udt 5
4th Round
Mon 17.Dec.2012 - 19:45 Cowdenbeath 0-3 St. Johnstone 26
5th Round
Sat 02.Feb.2013 - 12:45 Dundee Utd 3-0 Rangers
Sat 02.Feb.2013 - 15:00 St. Mirren 2-0 St. Johnstone
Sat 02.Feb.2013 - 15:00 Dunfermline 0-2 Hamilton
Sat 02.Feb.2013 - 15:00 Falkirk 4-1 Forfar 1
Sat 02.Feb.2013 - 15:00 Kilmarnock 2-0 Inverness
Sun 03.Feb.2013 - 12:45 Raith Rovers 0-3 Celtic 38
Sun 03.Feb.2013 - 15:00 Dundee 5-1 Greenock 2
Sun 03.Feb.2013 - 15:30 Hibernian 1-0 Aberdeen 2
Quarter-finals
Sat 02.Mar.2013 - 12:45 St. Mirren 1-2 Celtic 5
Sat 02.Mar.2013 - 15:00 Hamilton 1-2 Falkirk
Sun 03.Mar.2013 - 12:45 Dundee 1-2 Dundee Utd 2
Sun 03.Mar.2013 - 15:00 Kilmarnock 2-4 Hibernian 1
Semi-finals
Sat 13.Apr.2013 - 13:30 Hibernian 3-3
e.t.(4-3)
Falkirk 8
Sun 14.Apr.2013 - 13:45 Dundee Utd 3-3
e.t.(3-4)
Celtic 23
Final
Sun 26.May.2013 - 16:00 Hibernian 0-3 Celtic 20


 

Scottish Cup - 2012/2013

  • 100% 100 / 100 Games

  • Home team wins 41%
  • Draws 17%
  • Away team wins 42%
  • Over 1.5 86%
  • Over 2.5 68%
  • Over 3.5 45%
  • Goals 359
  • Goals /match 3.59
  • Goals /match home 1.9
  • Goals /match away 1.69
  • Both teams score 58%
  • Goals after 80' 12.53%
View all

Zapping

C Hour  

Finished matches

00:00 Audax vs Palestino
01:00 NOB vs Independiente
02:00 Macará vs Aucas
17:00 Chievo vs Juventus
17:30 Chelsea vs Arsenal
21:15 Barcelona vs Alavés
10:00 Ventforet vs Ehime
10:00 Yokohama vs Kamatamare
10:00 Tokyo Verdy vs Oita
10:00 Mito vs JEF Utd
11:00 Tochigi vs Avispa
11:00 Pohang vs Gyeongnam
11:00 Tokushima vs Montedio
11:00 Renofa vs Kyoto
11:00 Zweigen vs Fagiano
11:00 Matsumoto vs Machida
11:00 Omiya vs Albirex
11:00 Daegu vs Ulsan
11:30 Sangju vs Jeju Utd
12:30 Partick vs Celtic
12:30 Cardiff vs Newcastle
12:35 Tianjin vs Jiangsu
12:35 Guangzhou R&F vs Changchun
12:35 Lifan vs Shanghai SIPG
14:00 Lens vs Troyes
15:00 Inter Turku vs KuPS
Transmissions available in UK (change)