This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Republic of Ireland

Premier Division 2011


Republic of Ireland


Winner
Shamrock Rovers
Top goal scorer
Éamon Zayed (22 Goals)

Games
  • Gameweek  
Gameweek 12 Gameweek 13 Gameweek 14
Fri 13.May.2011 - 20:45 Bray 2-1 UCD
Fri 13.May.2011 - 20:45 Galway United 0-2 Bohemians
Fri 13.May.2011 - 20:45 Drogheda 0-3 Sligo
Mon 13.Jun.2011 - 20:45 Dundalk 1-2 St. Pat's
Mon 13.Jun.2011 - 21:00 Shamrock 1-1 Derry
< Back
Next >

Standings CURRENT
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 = Shamrock Rovers 77 36 23 8 5 69 24 +45
...
E V V V V
2 = Sligo Rovers 73 36 22 7 7 73 19 +54
...
V V D V V
3 = Derry City 68 36 18 14 4 63 23 +40
...
V D V E E
4 = St. Patrick's Ath. 63 36 17 12 7 62 35 +27
...
E D V E D
5 = Bohemians 60 36 17 9 10 39 27 +12
...
E E V D E
6 = Bray Wanderers 51 36 15 6 15 53 50 +3
...
E D V V V
7 = Dundalk 44 36 11 11 14 50 53 -3
...
D D D V D
8 = UCD 34 36 10 4 22 42 80 -38
...
V V D D D
9 = Drogheda United 25 36 7 4 25 32 77 -45
...
D V D D V
10 = Galway United 6 36 1 3 32 20 115 -95
...
D D D D D
  • Champions League qualifiers
  • Europa League
  • Relegation Play-off


Stats 2011
Teams
Best Offense Sligo Rovers 73 Goals
Best Defense Sligo Rovers 19 Goals
Most Wins Shamrock Rovers 23 Victories
Most Defeats Galway United 32 Defeats
Most Draws Derry City 14 Draws
Players
Top goal scorer Éamon Zayed 22 Goals
Most Yellows P. Sullivan 11 Cards
Most Reds S. Walsh ... 2 Cards
Most Minutes S. Madden ... 3240 Minutes
Others
Total Matches 180 Matches
Total Goals 503 Goals
Goals/game 2.79 G/game
See all

 

Premier Division - 2011

  • 100% 180 / 180 Games

  • Home team wins 41.11%
  • Draws 21.67%
  • Away team wins 37.22%
  • Over 1.5 75%
  • Over 2.5 52.78%
  • Over 3.5 28.33%
  • Goals 503
  • Goals /match 2.79
  • Goals /match home 1.52
  • Goals /match away 1.28
  • Both teams score 43.33%
  • Goals after 80' 17.69%
View all

Zapping

C Hour  

Finished matches

01:00 Curicó Unido vs Barnechea
13:00 Belgium vs Tunisia
16:00 Korea Rep vs Mexico
19:00 Germany vs Sweden
10:00 Kamatamare vs Fagiano
10:00 Kyoto vs Omiya
10:00 Gifu vs Renofa
10:00 Matsumoto vs JEF Utd
10:00 Tokyo Verdy vs Tochigi
11:00 Zweigen vs Kumamoto
11:00 Montedio vs Tokushima
11:00 Oita vs Avispa
11:00 Ehime vs Mito
16:45 Minsk vs Gomel
17:00 Molde vs Stabæk
22:00 Philadelphia vs Whitecaps
23:00 New York vs Dallas
00:00 Audax vs Española
Transmissions available in UK (change)