Menu
Start Academy points Course Tips    Previews    Search Tips Soccer Statistics Tennis Statistics Basket Statistics Motorsports Statistics Articles Promotions Contests Forum

This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Norway

1. Division 2008


Norway


Winner
Odd
Top goal scorer
N/D

Games
Sun 19.Oct.2008 - 15:00 Sarpsborg 2-3 Alta
Sun 19.Oct.2008 - 15:00 Hødd 0-1 Hønefoss
Sun 19.Oct.2008 - 18:00 Sandefjord 1-0 Notodden
Wed 22.Oct.2008 - 14:30 Hønefoss 2-0 Alta
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Odd 3-2 Start
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Notodden 1-0 Nybergsund
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Kongsvinger 0-3 Sandefjord
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Hønefoss 1-0 Sarpsborg
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Sogndal 4-0 Løv-Ham
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Sandnes 2-4 Haugesund
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Alta 7-2 Hødd
Sat 25.Oct.2008 - 13:00 Moss 1-2 Bryne
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Nybergsund 2-0 Sandnes
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Sarpsborg 5-1 Odd
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Bryne 2-1 Kongsvinger
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Sandefjord 0-0 Hønefoss
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Løv-Ham 3-0 Alta
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Hødd 0-3 Sogndal
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Start 1-0 Notodden
Sat 01.Nov.2008 - 12:00 Haugesund 2-2 Moss

Standings CURRENT
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 = Odd 65 30 20 5 5 76 44 +32
...
D V V V D
2 = Sandefjord 60 30 17 9 4 46 25 +21
...
V E V V E
3 = Start 59 30 17 8 5 58 34 +24
...
V D E D V
4 = Sogndal 54 30 15 9 6 53 36 +17
...
E V E V V
5 = Hønefoss 51 30 15 6 9 47 33 +14
...
V V V V E
6 = Notodden 46 30 12 10 8 55 40 +15
...
E D D V D
7 = Haugesund 42 30 11 9 10 48 47 +1
...
D E D V E
8 = Nybergsund 42 30 12 6 12 49 53 -4
...
V D D D V
9 = Moss 39 30 9 12 9 63 54 +9
...
D V V D E
10 = Sarpsborg 08 37 30 10 7 13 45 43 +2
...
E V D D V
11 = Bryne 36 30 10 6 14 38 53 -15
...
D E V V V
12 = Løv-Ham 34 30 9 7 14 37 45 -8
...
V D D D V
13 = Kongsvinger 30 30 8 6 16 33 58 -25
...
V V V D D
14 = Alta 26 30 8 2 20 49 66 -17
...
D V D V D
15 = Sandnes Ulf 25 30 5 10 15 36 55 -19
...
D E D D D
16 = Hødd 14 30 2 8 20 29 76 -47
...
E D D D D
  • Promotion
  • Promotion Play-off
  • Relegation


Stats 2008
Teams
Best Offense Odd 76 Goals
Best Defense Sandefjord 25 Goals
Most Wins Odd 20 Victories
Most Defeats Hødd 20 Defeats
Most Draws Moss 12 Draws
Others
Total Matches 240 Matches
Total Goals 762 Goals
Goals/game 3.18 G/game
See all

Search

1. Division - 2008

  • 100% 240 / 240 Games

  • Home team wins 43.33%
  • Draws 25%
  • Away team wins 31.67%
  • Over 1.5 82.5%
  • Over 2.5 60%
  • Over 3.5 38.75%
  • Goals 762
  • Goals /match 3.18
  • Goals /match home 1.77
  • Goals /match away 1.4
  • Both teams score 61.67%
  • Goals after 80' 15.62%
View all
Bet on Betfair

Zapping

C Hour  

Finished matches

00:00 Toronto vs Columbus
05:00 Renofa vs Machida
06:00 Sanfrecce vs Júbilo
06:00 Shimizu vs F Marinos
07:00 Kashiwa vs Omiya
07:00 Kyoto vs Gifu
07:00 JEF Utd vs Ehime
08:00 Tokushima vs Kamatamare
08:00 Shonan vs Montedio
08:00 Jeonbuk Motors vs Suwon
10:00 Yokohama vs Nagoya
10:00 Pohang vs Gangwon
11:00 Seoul vs Ulsan
11:00 Sagan vs Consadole
11:00 V-Varen vs Tokyo Verdy
12:35 Shanghai SIPG vs Guoan
12:35 Hebei CFFC vs Changchun
13:00 Lahti vs HJK
13:00 Kemi vs VPS
13:00 HIFK vs Inter Turku
14:00 Jelgava vs Ventspils
14:00 Konya vs Akhisar
14:00 Kasımpaşa vs Antalya
15:00 RoPS vs KuPS
15:00 Celtic vs Aberdeen
15:00 Djurgården vs AFC Utd
15:00 KA vs Víkingur R
15:00 Kalmar vs Sundsvall
15:00 JJK vs Ilves
15:00 Huesca vs Lugo
15:00 Vorskla vs Dnipro
15:00 Volyn vs Karpaty
15:55 Olimpija vs Aluminij
15:55 Domžale vs Celje
15:55 Rudar vs Radomlje
15:55 Maribor vs Krško
15:55 Koper vs Gorica
16:00 Viktoria Plzeň vs Vysočina
16:00 SJK vs Mariehamn
16:00 Králové vs Bohemians 1905
16:00 Başakşehir vs Adana
16:00 Teplice vs Dukla
16:00 Slovan vs Mladá Boleslav
16:00 Příbram vs Zlín
16:00 Slovácko vs Sparta
17:00 Bologna vs Juventus
17:00 Valladolid vs Getafe
17:00 Arka vs Ruch
17:00 Atalanta vs Chievo
17:00 ÍBV vs ÍA
17:00 Sevilla II vs Cádiz
17:00 Górnik Łęczna vs Zagłębie
17:00 Norrköping vs Halmstad
17:00 Almería vs Mirandés
17:00 Śląsk vs Cracovia
17:00 Piast vs Wisła Płock
17:00 Fenerbahçe vs Trabzon
17:30 Arsenal vs Chelsea
18:00 Colón vs Gimn La Plata
18:00 Dinamo Zagreb vs Rijeka
18:00 FC Schaffh vs Zürich
18:00 Xamax vs Winterthur
19:00 Frankfurt vs Dortmund
19:30 Benevento vs Perugia
19:30 Defensor Sp. vs Tanque Sisley
20:00 Angers vs PSG
20:00 Vasco vs Fluminense
20:00 N Potosí vs Guabirá
20:15 Banfield vs Temperley
20:30 Barcelona vs Alavés
Transmissions available in UK (change)