This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Israel

Ligat ha'Al 2014/2015


Israel


Winner
Maccabi Tel Aviv
Top goal scorer
E. Zahavi (28 Goals)

Games
  • Gameweek  
Gameweek 2 Gameweek 3 Gameweek 4
Sat 18.Apr.2015 - 16:20 Hapoel TA 1-2 H Petah Tikva 1
Sat 18.Apr.2015 - 17:00 H Acre 1-0 H Haifa 1
Sat 18.Apr.2015 - 18:00 Sakhnin 1-1 H Ra'anana
Sat 18.Apr.2015 - 19:00 M Netanya 0-0 Ashdod
<  Back
Next  >

Standings CURRENT

#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 Bnei Sakhnin 44 33 11 11 11 43 44 -1
...
E V E V D
2 Hapoel Tel Aviv 42 33 12 8 13 36 40 -4
...
D E V D V
3 Maccabi Netanya 41 33 11 8 14 46 54 -8
...
E D D D E
4 Hapoel Ra'anana 39 33 10 9 14 35 36 -1
...
E E D D D
5 Hapoel Acre 38 33 9 11 13 28 42 -14
...
V V V V V
6 Hapoel Haifa 34 33 9 7 17 25 47 -22
...
D E V V E
7 Hapoel Petah Tikva 32 33 8 8 17 43 59 -16
...
V D D V V
8 Ashdod 31 33 6 13 14 32 51 -19
...
E E E D D
  • Relegation


Stats 2014/2015
Teams
Best Offense Maccabi Netanya 46 Goals
Best Defense Hapoel Ra'anana 36 Goals
Most Wins Hapoel Tel Aviv 12 Victories
Most Defeats Hapoel Petah Tikva 17 Defeats
Most Draws Ashdod 13 Draws
Players
Top goal scorer E. Zahavi 28 Goals
Most Yellows M. Oremuš ... 13 Cards
Most Reds D. Dimov 3 Cards
Most Minutes B. Klaiman ... 3150 Minutes
Others
Total Matches 132 Matches
Total Goals 288 Goals
Goals/game 2.18 G/game
See all
 

 

Ligat ha'Al - 2014/2015

  • 100% 240 / 240 Games

  • Home team wins 42.5%
  • Draws 28.75%
  • Away team wins 28.75%
  • Over 1.5 73.33%
  • Over 2.5 44.58%
  • Over 3.5 27.08%
  • Goals 604
  • Goals /match 2.52
  • Goals /match home 1.43
  • Goals /match away 1.09
  • Both teams score 49.58%
  • Goals after 80' 20.36%
View all

Zapping

C Hour  
14:00 Sudan vs Equat Guinea
15:00 Nigeria vs Seychelles
17:00 Botswana vs Angola
17:00 Burkina Faso vs Mauritania
19:00 Almere vs Oss
19:45 Algeria vs Gambia

See finished matches

17:00 Bulgaria vs Montenegro
19:00 Volendam vs Cambuur
19:00 Den Bosch vs Telstar
19:05 Partick vs Inverness
19:45 Dungannon vs Linfield
19:45 Albania vs Turkey
19:45 England vs Czech Rep
19:45 Portugal vs Ukraine
19:45 Luxembourg vs Lithuania
19:45 Moldova vs France
19:45 Andorra vs Iceland
20:00 La Coruña vs Almería
20:00 Tenerife vs Osasuna
20:00 Argentina vs Venezuela
Transmissions available in UK (change)