Menu
Start Academy points Course Tips    Previews    Search Tips Soccer Statistics Tennis Statistics Basket Statistics Motorsports Statistics Articles Promotions Contests Forum

This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Europe

European Championship 1984 France


Europe


Winner
France
Top goal scorer
N/D


Group 1
Matches
Tue 12.Jun.1984 - 20:30 France 1-0 Denmark
Wed 13.Jun.1984 - 20:30 Belgium 2-0 Yugoslavia
Sat 16.Jun.1984 - 17:15 France 5-0 Belgium
Sat 16.Jun.1984 - 20:30 Denmark 5-0 Yugoslavia
Tue 19.Jun.1984 - 20:30 France 3-2 Yugoslavia
Tue 19.Jun.1984 - 20:30 Denmark 3-2 Belgium

Standings CURRENT
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 France 6 3 3 0 0 9 2 +7
...
V V V
2 Denmark 4 3 2 0 1 8 3 +5
...
D V V
3 Belgium 2 3 1 0 2 4 8 -4
...
V D D
4 Yugoslavia 0 3 0 0 3 2 10 -8
...
D D D


    Group 2
    Matches
    Thu 14.Jun.1984 - 17:15 West Germany 0-0 Portugal
    Thu 14.Jun.1984 - 20:30 Romania 1-1 Spain
    Sun 17.Jun.1984 - 17:15 West Germany 2-1 Romania
    Sun 17.Jun.1984 - 20:30 Portugal 1-1 Spain
    Wed 20.Jun.1984 - 20:30 West Germany 0-1 Spain
    Wed 20.Jun.1984 - 20:30 Portugal 1-0 Romania

    Standings CURRENT
    #   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
    1 Spain 4 3 1 2 0 3 2 +1
    ...
    E E V
    2 Portugal 4 3 1 2 0 2 1 +1
    ...
    E E V
    3 West Germany 3 3 1 1 1 2 2 0
    ...
    E V D
    4 Romania 1 3 0 1 2 2 4 -2
    ...
    E D D



      Search

      European Championship - 1984 France

      • 100% 15 / 15 Games

      • Home team wins 66.67%
      • Draws 20%
      • Away team wins 13.33%
      • Over 1.5 73.33%
      • Over 2.5 33.33%
      • Over 3.5 26.67%
      • Goals 38
      • Goals /match 2.53
      • Goals /match home 1.87
      • Goals /match away 0.67
      • Both teams score 46.67%
      • Goals after 80' 28.95%
      View all
      Bonus Bet365

      Zapping

      C Hour  

      Finished matches

      00:30 New York vs Columbus
      00:30 New England vs DC United
      00:30 Everton vs Audax
      00:30 Rosario vs Gimn La Plata
      00:30 River Plate vs Cuenca
      00:30 LDU Quito vs Nacional
      01:00 Dallas vs Sporting KC
      01:00 Monterrey vs Tigres
      02:00 Universitario vs Cajamarca
      03:00 Necaxa vs Morelia
      06:00 Kamatamare vs Gifu
      06:00 Fagiano vs Montedio
      07:00 Sangju vs Gwangju
      07:00 Jeonbuk Motors vs Pohang
      08:00 Changchun vs Henan Jianye
      09:00 Zweigen vs Kumamoto
      09:00 Yenisey vs Kuban'
      09:00 Luch vs Tosno
      10:00 Melbourne City vs Perth
      11:00 Numancia vs Tenerife
      11:00 Real Sociedad vs La Coruña
      11:00 Neftekhimik vs Spartak M II
      11:30 Utrecht vs Roda
      11:30 Sassuolo vs Napoli
      11:30 Akhisar vs Bursa
      12:00 Celtic vs Rangers
      12:00 Randers vs OB
      12:00 Tyumen vs Fakel
      12:15 Jablonec vs Příbram
      12:30 Krylya vs Rubin
      12:30 Braunschweig vs Bochum
      12:30 Würzburg vs Nürnberg
      12:30 Sandhausen vs Karlsruhe
      12:35 Shandong vs Lifan
      12:45 Helsingør vs Hobro
      12:45 Young Boys vs Lugano
      12:45 St. Gallen vs Thun
      13:00 Volgar vs Energiya
      13:30 Vitesse vs Feyenoord
      13:30 Sparta vs ADO
      14:00 Toulouse vs Nice
      14:00 Milan vs Empoli
      14:00 Chievo vs Torino
      14:00 Sampdoria vs Crotone
      14:00 Lazio vs Palermo
      14:00 Häcken vs Norrköping
      14:00 Udinese vs Cagliari
      14:00 Hammarby vs Sundsvall
      14:00 Baltika vs Sibir
      14:00 Shinnik vs Sokol
      14:15 Burnley vs Man Utd
      14:30 Freiburg vs Leverkusen
      14:35 Mumbai vs Shillong
      15:00 Arsenal vs Man City
      15:00 Mirandés vs Zaragoza
      15:00 Krasnodar vs Arsenal
      15:00 JJK vs HJK
      15:00 Nordsjælland vs Brøndby
      15:00 Mallorca vs Córdoba
      15:00 Karpaty vs Volyn
      15:00 Sion vs Lausanne
      15:15 Celta de Vigo vs Betis
      15:30 Rapid vs Austria
      15:45 PSV vs Ajax
      15:55 Krško vs Olimpija
      16:00 Saint-Étienne vs Rennes
      16:00 Palestino vs Cobresal
      16:00 Paços Ferreira vs Braga
      16:00 Venezuela vs Mineros
      16:30 AFC Utd vs Halmstad
      16:30 Schalke 04 vs Leipzig
      16:30 Sparta vs Viktoria Plzeň
      16:30 Östersunds FK vs IFK Göteborg
      16:30 Liverpool vs Crystal Palace
      17:00 Almería vs Sevilla II
      17:00 Vålerenga vs Sogndal
      17:00 Reus vs Alcorcón
      17:00 København vs Midtjylland
      17:00 Rosenborg vs Aalesund
      17:00 Tromsø vs Stabæk
      17:00 Anderlecht vs Club Brugge
      17:00 Sarpsborg vs Kristiansund
      17:00 Platanias vs PAOK
      17:00 Panathinaikos vs Atromitos
      17:00 Olympiakos vs Giannina
      17:00 Zenit SPb II vs Khimki
      17:00 Galatasaray vs Fenerbahçe
      17:30 Las Palmas vs Alavés
      17:30 Zorya vs Chornomorets
      18:00 Guimarães vs Boavista
      18:00 Radnički Niš vs Voždovac
      18:00 Católica vs Macará
      18:00 Pumas vs Veracruz
      19:45 Real Madrid vs Barcelona
      19:45 Juventus vs Genoa
      Transmissions available in UK (change)