This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Cyprus

1. Division 2017/2018


Cyprus


Winner
Top goal scorer
M. Derbyshire (23 Goals)

Games
  • Gameweek  
Gameweek 9 Gameweek 10 Gameweek 11
Sat 12.May.2018 - 17:00 APOEL 2-1 Anorthosis
Sun 13.May.2018 - 17:00 Omonia 1-0 Apollon
Sun 13.May.2018 - 17:00 AEK 3-2 AEL
< Back
Next >

Standings
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 APOEL 86 36 27 5 4 92 35 +57
...
V V V V V
2 Apollon 82 36 25 7 4 90 26 +64
...
V V D V D
3 Anorthosis 69 36 19 12 5 53 29 +24
...
E D E V D
4 AEK Larnaca 68 36 20 8 8 74 39 +35
...
E D V D V
5 = AEL 58 36 17 7 12 47 38 +9
...
D V E D D
6 = Omonia Nicosia 47 36 14 5 17 58 60 -2
...
D D D D V
  • Champions League qualifiers
  • Europa League


Stats 2017/2018
Teams
Best Offense APOEL 92 Goals
Best Defense Apollon 26 Goals
Most Wins APOEL 27 Victories
Most Defeats Omonia Nicosia 17 Defeats
Most Draws Anorthosis 12 Draws
Players
Top goal scorer M. Derbyshire 23 Goals
Most Yellows E. Sachetti 12 Cards
Most Reds M. Imerekov ... 1 Cards
Most Minutes A. Harush 3240 Minutes
Others
Total Matches 108 Matches
Total Goals 414 Goals
Goals/game 3.83 G/game
See all

 

1. Division - 2017/2018

  • 100% 242 / 242 Games

  • Home team wins 45.45%
  • Draws 19.42%
  • Away team wins 35.12%
  • Over 1.5 77.69%
  • Over 2.5 59.92%
  • Over 3.5 35.12%
  • Goals 727
  • Goals /match 3
  • Goals /match home 1.65
  • Goals /match away 1.35
  • Both teams score 50.41%
  • Goals after 80' 20.22%
View all

Zapping

C Hour  

Finished matches

00:00 Philadelphia vs Galaxy
00:00 Emelec vs Universitario
00:00 New York vs New England
00:00 Chicago vs Toronto
00:30 Columbus vs Orlando
01:00 Española vs Audax
02:00 Houston vs Dallas
02:00 Huancayo vs Universitario
03:00 Salt Lake vs Colorado
21:05 Liverpool vs Dortmund
22:00 Man Utd vs Earthquakes
10:00 Vissel Kobe vs Shonan
10:00 Nagoya vs Sanfrecce
10:30 Kashima vs Kashiwa
11:00 Horsens vs Randers
11:00 Consadole vs Júbilo
11:00 Ulsan vs Daegu
11:00 Sagan vs Vegalta
11:00 Cerezo vs Urawa
11:00 Gamba vs Shimizu
11:00 Kawasaki vs V-Varen
11:00 Tokyo vs F Marinos
11:30 Sangju vs Jeonbuk Motors
12:35 Henan Jianye vs Shenhua
12:35 Hebei CFFC vs Jiangsu
Transmissions available in UK (change)