This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Cyprus

1. Division 2014/2015


Cyprus


Winner
APOEL
Top goal scorer
M. Poté (17 Goals)

Games
  • Gameweek  
Gameweek 1 Gameweek 2 Gameweek 3
Sun 15.Mar.2015 - 14:00 Othellos 0-1 Doxa
Sun 15.Mar.2015 - 14:00 AEL 2-2 Ayia Napa
Sun 15.Mar.2015 - 14:00 Nea Salamis 1-0 Ethnikos Achna
< Back
Next >

Standings CURRENT
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 Ethnikos Achna 41 32 11 8 13 36 49 -13
...
V V V V V
2 AEL 39 32 9 12 11 42 42 0
...
D D D D V
3 Nea Salamis 36 32 9 9 14 31 37 -6
...
V D V V D
4 Ayia Napa 30 32 6 12 14 32 54 -22
...
D V E D E
5 Doxa 28 32 7 7 18 29 55 -26
...
V E E D D
6 Othellos 25 32 5 10 17 26 42 -16
...
D E D V E
  • Relegation


Stats 2014/2015
Teams
Best Offense AEL 42 Goals
Best Defense Nea Salamis 37 Goals
Most Wins Ethnikos Achna 11 Victories
Most Defeats Doxa 18 Defeats
Most Draws AEL 12 Draws
Players
Top goal scorer M. Poté 17 Goals
Most Yellows R. Nuhu ... 10 Cards
Most Reds K. Laifis ... 2 Cards
Most Minutes Bruno Vale 2880 Minutes
Others
Total Matches 96 Matches
Total Goals 196 Goals
Goals/game 2.04 G/game
See all

 

1. Division - 2014/2015

  • 100% 192 / 192 Games

  • Home team wins 46.35%
  • Draws 25.52%
  • Away team wins 28.13%
  • Over 1.5 69.27%
  • Over 2.5 48.96%
  • Over 3.5 29.69%
  • Goals 503
  • Goals /match 2.62
  • Goals /match home 1.46
  • Goals /match away 1.16
  • Both teams score 47.4%
  • Goals after 80' 16.9%
View all
Bet on Betfair

Zapping

C Hour  

Finished matches

00:10 Independiente vs Cerro Porteño
00:30 New England vs Columbus
00:30 Philadelphia vs Salt Lake
03:30 Earthquakes vs DC United
05:00 Kumamoto vs Mito
06:00 Matsumoto vs Avispa
06:00 Nagoya vs Kashiwa
06:00 Yokohama vs JEF Utd
06:00 Kashima vs Vegalta
06:00 Tochigi vs Machida
06:00 Oita vs Renofa
06:00 Kamatamare vs Ventforet
06:00 Zweigen vs Tokushima
06:00 Albirex vs Montedio
07:00 Sagan vs Tokyo
07:00 Kawasaki vs Shimizu
08:00 Sanfrecce vs Cerezo
09:00 Vissel Kobe vs Consadole
09:00 Ehime vs Kyoto
11:00 Valencia vs La Coruña
11:00 Barcelona II vs Cádiz
12:45 Thisted vs Vejle
13:00 Shanghai SIPG vs Jiangsu
13:30 Sparta vs Emmen
14:00 Genoa vs Torino
14:00 Hammarby vs AIK
15:00 Vorskla vs Zorya
15:00 Numancia vs Osasuna
15:15 Athletic Club vs Espanyol
17:30 Atlético vs Eibar
19:45 Lazio vs Inter
19:45 Barcelona vs Real Sociedad
Transmissions available in UK (change)