This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Bulgaria

First League 2013/2014


Bulgaria


Winner
Ludogorets
Top goal scorer
W. Gil (20 Goals), M. Kamburov (20 Goals)

Games
  • Gameweek  
Gameweek 6 Gameweek 7 Gameweek 8
Sat 12.Apr.2014 - 15:15 Levski 1-2 Lovech 5
Sun 13.Apr.2014 - 14:45 Cherno More 1-1 Ludogorets 5
Sun 13.Apr.2014 - 18:30 Lok Plovdiv 2-0 CSKA 3
< Back
Next >

Standings CURRENT
#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 = Ludogorets 84 38 25 9 4 74 20 +54
...
V E V V V
2 CSKA Sofia 72 38 21 9 8 56 20 +36
...
V D V E E
3 Lovech 72 38 21 9 8 74 37 +37
...
E D V V D
4 = Botev Plovdiv 65 38 18 11 9 57 32 +25
...
V V E D E
5 Levski Sofia 62 38 19 5 14 59 39 +20
...
D V V D V
6 Cherno More 54 38 14 12 12 40 33 +7
...
D D V D D
7 Lokomotiv Plovdiv 50 38 15 5 18 49 55 -6
...
D D D D E
  • Champions League qualifiers
  • Europa League


Stats 2013/2014
Teams
Best Offense Ludogorets 74 Goals
Best Defense Ludogorets 20 Goals
Most Wins Ludogorets 25 Victories
Most Defeats Lokomotiv Plovdiv 18 Defeats
Most Draws Cherno More 12 Draws
Players
Top goal scorer W. Gil ... 20 Goals
Most Yellows Bacari 13 Cards
Most Reds C. Moți ... 2 Cards
Most Minutes A. Stachowiak 3420 Minutes
Others
Total Matches 133 Matches
Total Goals 409 Goals
Goals/game 3.08 G/game
See all

 

First League - 2013/2014

  • 100% 266 / 266 Games

  • Home team wins 50.38%
  • Draws 18.05%
  • Away team wins 31.58%
  • Over 1.5 74.06%
  • Over 2.5 51.13%
  • Over 3.5 27.44%
  • Goals 712
  • Goals /match 2.68
  • Goals /match home 1.62
  • Goals /match away 1.06
  • Both teams score 40.6%
  • Goals after 80' 13.2%
View all
Bet on Betfair

Zapping

C Hour  

Finished matches

01:00 Curicó Unido vs Barnechea
10:00 Kamatamare vs Fagiano
10:00 Kyoto vs Omiya
10:00 Gifu vs Renofa
10:00 Matsumoto vs JEF Utd
10:00 Tokyo Verdy vs Tochigi
11:00 Zweigen vs Kumamoto
11:00 Montedio vs Tokushima
11:00 Oita vs Avispa
11:00 Ehime vs Mito
13:00 Belgium vs Tunisia
16:00 Korea Rep vs Mexico
16:45 Minsk vs Gomel
17:00 Molde vs Stabæk
19:00 Germany vs Sweden
21:30 Cobreloa vs San Marcos
22:00 Philadelphia vs Whitecaps
23:00 New York vs Dallas
00:00 Audax vs Española
Transmissions available in UK (change)