This site uses cookies. When you browse the site you are consenting to its use. Know more.
           

Armenia

Premier League 2018/2019


Armenia


Games
  • Gameweek  
Gameweek 23 Gameweek 24 Gameweek 25
Sat 30.Mar.2019 - 10:00 Shirak vs Alashkert
Sun 31.Mar.2019 - 11:00 Banants vs Pyunik
Sun 31.Mar.2019 - 11:00 Lori vs Ararat
Mon 01.Apr.2019 - 11:00 Artsakh vs Gandzasar
<  Back
Next  >

Standings

#   Team Points Games W D L GS GC ΔG Sequence
1 Avan Academy 38 21 11 5 5 30 15 +15
...
V V V V V
2 Pyunik 36 21 11 3 7 26 23 +3
...
D V D V V
3 Alashkert 36 20 11 3 6 25 15 +10
...
E D D V D
4 Banants 34 20 10 4 6 28 22 +6
...
D V E E V
5 = Lori 30 20 8 6 6 27 21 +6
...
E D E V E
6 = Shirak 27 21 6 9 6 16 18 -2
...
D E V D E
7 = Gandzasar 23 20 6 5 9 21 22 -1
...
V V D D E
8 Ararat 14 21 3 5 13 13 33 -20
...
V D D E D
9 Artsakh 14 20 2 8 10 14 31 -17
...
D E D E D
  • Champions League qualifiers
  • Europa League
  • Relegation


Stats 2018/2019
Teams
Best Offense Avan Academy 30 Goals
Best Defense Avan Academy 15 Goals
Most Wins Avan Academy 11 Victories
Most Defeats Ararat 13 Defeats
Most Draws Shirak 9 Draws
Players
Top goal scorer I. Dimitrov 10 Goals
Most Yellows D. Terteryan 7 Cards
Most Reds A. Grigoryan ... 1 Cards
Most Minutes V. Ermakov 1800 Minutes
Others
Total Matches 92 Matches
Total Goals 200 Goals
Goals/game 2.17 G/game
See all
 

 

Premier League - 2018/2019

  • 64% 92 / 144 Games

  • Home team wins 36.96%
  • Draws 26.09%
  • Away team wins 36.96%
  • Over 1.5 58.7%
  • Over 2.5 39.13%
  • Over 3.5 23.91%
  • Goals 200
  • Goals /match 2.17
  • Goals /match home 1.15
  • Goals /match away 1.02
  • Both teams score 36.96%
  • Goals after 80' 16.5%
View all
Bet on Betfair

Zapping

C Hour  
14:00 Sudan vs Equat Guinea
15:00 Nigeria vs Seychelles
17:00 Botswana vs Angola
17:00 Burkina Faso vs Mauritania
19:00 Almere vs Oss
19:45 Algeria vs Gambia

See finished matches

17:00 Bulgaria vs Montenegro
19:00 Volendam vs Cambuur
19:00 Den Bosch vs Telstar
19:05 Partick vs Inverness
19:45 Dungannon vs Linfield
19:45 Albania vs Turkey
19:45 England vs Czech Rep
19:45 Portugal vs Ukraine
19:45 Luxembourg vs Lithuania
19:45 Moldova vs France
19:45 Andorra vs Iceland
20:00 La Coruña vs Almería
20:00 Tenerife vs Osasuna
20:00 Argentina vs Venezuela
Transmissions available in UK (change)